I wojna światowa na Ziemii Czernickiej


1914

I wojna światowa rozpoczęła się w sierpniu 1914 roku a już we wrześniu działania zbrojne zawitały na Ziemi Czernickiej. Do pierwszych starć w Czernicach Borowych doszło na początku września między 24 dywizją piechoty a rosyjskimi oddziałami 4 Armii gen. Schejdemanna z Korpusu Turkiestańskiego, która obsadzała linię Czernice-Klewki. Wieś Klewki podczas ciężkich szturmów na Przasnysz kilkukrotnie zdobywano i odbijano przez strony walczące, przy czym została poważnie zniszczona.

Luty 1915

W lutym 1915 roku w wyniku ofensywy niemieckiej doszło do Operacji przasnyskiej i próby otoczenia miasta. 22 lutego maszerując na Przasnysz 36 Rezerwowa Dywizja Piechoty napotkała oddziały I korpusu turkiestańskiego pod Chojnowem. Po ciężkich walkach Chojnowo (ówczesna siedziba gminy) zostało opanowane przez Niemców, którzy wzięli do niewoli 10 oficerów i 700 żołnierzy. 25 lutego z rozkazu STAWKI (Naczelnego Dowództwa) rozpoczęto kontruderzenie w wyniku tego I Korpus Turkiestański odrzucił 36 rezerwową dywizję piechoty z rejonu Chojnowa. Front w tym rejonie utrzymał się bez walki aż do lipca nie licząc sporadycznych szturmów.

Lipiec 1915

Po naradach sztabowych na najwyższym szczeblu, 12 Armia niemiecka pod dowództwem gen. Maxa von Gallwitza ruszyła w stronę Przasnysza oraz okolicznych miejscowości z zamiarem przedarcia się do rzeki Narew by tam połączyć się z oddziałami von Mackensena operującymi z Galicji. W związku z tym po czteromiesięcznej przerwie w okolice Czernic oraz pobliskich miejscowości od północnej strony zaczęła zbliżać się niemiecka 86 Dywizja Piechoty gen. Breugiela z XI Korpusu i 1 Gwardyjska Dywizja Rezerwowa oraz 35 Dywizja Piechoty z XVII Korpusu. Wojska rosyjskie wystawiły 42, 41 i 43 pułki syberyjskie z 11 Dywizji Syberyjskiej gen. Zorakowskiego i ulokowały je na linii od Kosmowa przez Pawłowo Kościelne, Zberoż, Węgrę do Olszewca.
O godz. 8,00, 13 lipca 1915 roku nastąpił niemiecki ostrzał artyleryjski. Ostrzał skierowany został na siły 42 pułku syb. w Kosmowie i Pawłowie K. trwający godzinę. Z rozkazu gen. Pluskowa na 9 wyznaczono atak siłami 86 DP. na miejscowości wcześniej ostrzelane ogniem artyleryjskim. Wojska niemieckie zostały zaskoczone silną obroną Rosjan na całym odcinku i w związku z tym Gallwitz ściągnął dywizje rezerwowe. O 9, 40 Niemcy ponownie zaatakowali tym razem IV batalion z 42 p. syb. pod bardzo silnym ostrzałem niemieckim nie miał szans na obronę w otwartym terenie więc wycofał się do pobliskiego lasu. Wojska niemieckie spychając powoli Rosjan zaczęły okopywać się. W sąsiednim Pawłowie Kościelnym bronił się II batalion z 42 p. syb. tu obrona trwała o wiele dłużej ponieważ żołnierze rosyjscy z II batalionu ulokowali się za kamiennym ogrodzeniem cmentarza na południowych obrzeżach wsi. Na wschodzie 35 DP z XVII Korpusu gen. Pannewitza zaatakowała Olszewiec broniony przez I i III batalion 43 p. syb. spychając I b. do Grójca a III b. za rzekę Węgierkę na północ od lasu Chojnowskiego. Z pomocą 35 DP. przybyła Dywizja Rezerwowa i włączono się bardzo szybko do walki o Pawłowo Kościelne. Atak niemiecki na Pawłowo był bardzo silny i oddziały 41 p. syb. wycofały się przez Zberoż, Węgrę do północnych obrzeży lasu Czernickiego. Około 10,30 oddziały 11 D.Syb. cofnęły się na skraj lasów od Czernic do Chojnowa tracąc połowę stanu osobowego. Około południa 86 DP. z częścią 36 DP. rozpoczęły wypierać 42 i 41 P. Syb. z lasu miedzy Czernicami Borowymi a Chojnowem. Nie pomogło zatrzymać natarcia niemieckiego, wsparcie w sile; 7 i 8 P.Tur. 42 P. Syb wycofał sie z lasu do Czernic Borowych próbując utrzymać wieś. Niestety przy atakach przeważającej 86 DP. zadanie było niemożliwe do wykonania i resztki 42 i 41 P. Syb wieczorem zostały wyparte z Czernic tracąc w sumie aż 70 % stanów osobowych cofając sie do Zembrzusa Wielkiego.
Walki w rejonie Czernic Borowych i w całym rejonie Przasnysza zakończyły się około północy a krótko po północy 14 lipca siły rosyjskie opuściły rejon Przasnysza. Wszystkie bitwy szturmy i potyczki w Czernicach Borowych i okolicznych miejscowościach doprowadziły do ogromnych zniszczeń. Nasilenie ogniem w tym rejonie należało do jednych z najcięższych na Północnym Mazowszu dodając, że 11 Dywizja Syberyjska straciła 105 oficerów i 10 950 żołnierzy z ogólnej liczby 230 oficerów i 14 350 żołnierzy. Bitwa trwała tylko 21 godzin niosąc zwycięstwo oddziałom niemieckim, ale pozostawiła zgliszcza i ofiary. Do tej pory w rejonie Przasnysza można natknąć się na cmentarze z okresu I wojny światowej chowające żołnierzy niemieckich i rosyjskich nierzadko Polaków poległych w mundurach państw zaborczych, którzy walczyli nie z własnej woli.

Tekst Mariusz Maciaszczyk

Mapa działań między Przasnyszem a Czernicami Borowymi

Opr. Mariusz Maciaszczyk